Çanakkale Bisiklet Festivali Turu

Bir yıldır günlerin dolmasını heyecanla beklediğimiz, Türkiye’nin en geniş katılımlı Çanakkale Bisiklet Festivali için, 23 Mart gecesi 23:00 gibi İstanbul’dan özel aracımızla 9 kişilik katılımcı ve bisikletlerimizi aracımıza yükleyerek, Avrupa yakası üzerinden Çanakkale’ye doğru yola çıktık.

  1. Gün

Keyifli bir yolculuk ardından sabah 5 gibi Eceabat’a ulaşıp çorbalarımızı içerek 6:00 feribotuyla Çanakkale merkeze geçtik. Etkinlik Başlangıç noktası olan TroyaPark AVM ‘ye ulaşarak beklemeye başladık. Festivale Katılım için başvuru evraklarını doldurup numaralarımız aldık. Kafede sabah kahvaltını sohbetler eşliğinde yaparak saatin dolmasını bekledik. Aracımızdan bisikletlerimizi indirip kıyafetlerimizi giydikten sonra başlangıç noktasına geçtik. Saat 10:30 gibi verilen startla, 12 kişilik Anadak Bisiklet ve katılımcılarla birlikte, kapalı ve her an yağabilecek bir havada, Troya Antik Kentine doğru bisikletlerimizi sürmeye başladık. Rotamız birkaç eğim dışında düz ve tamamı asfalt yollardan oluşmaktaydı. Rotamızın 15 km ‘sinde sağanak yağışa yakalandık ve dik bir eğimde zorlanmamıza rağmen esprilerle ortamı eğlenceli hale getirip sürüşümüze devam ettik. 30 km sonunda Troya antik kentine ulaştık. Burada sponsorların hazırladığı yiyecek ve içeceklerden alarak, öğlen yemeğimizi yedik. Bir müddet üstümüzü kurutmak için kafede sobanın etrafında sohbetlerimizi ve turumuzu değerlendirdik. Daha sonra antik kenti gezerek Truva atının önünde fotoğraflar çektirip, tekrar dönüş için yola koyulduk. Saat 16:00 gibi Kamp alanımız ÇÖMÜ k-Dardanos Kampüsüne ulaştık. 55 km’lik yol yaparak, rotamızı tamamladık. Bisikletlerimizi temizledik ve aracımıza yükledik. Hotelde kalacak arkadaşlarımız araçla gönderdik. Çadırda kalacak arkadaşlarımızla çadırlarımız kurduk. Yemek saatine kadar sahil kısmına giderek, akşam güneşinin tadını güneşlenerek ve sohbetler ederek unutulmaz anlar yaşadık. Akşam yemeğimiz sahil restoranında batan güneş manzarasına karşın yaptık. Sonrası dinlenmek için çadır ve hotelimize çekildik.

  1. Gün

Sabahın ilk ışıkları itibariyle, saat 06:00’da kalkarak çadırlarımızı ve eşyalarımızı topladık. Servis aracımıza eşyalarımızı yükledikten sonra, kahvaltı için sahil restoranına geçerek mükellef bir kahvaltı yaptık. Servis aracımızla Eceabat tarafına vapurla geçmek için 08:15 vapuruna bindik. Eceabat’a ulaştıktan sonra futbol sahasına aracımızı park ederek bisikletlerimizi hazırlayıp üstümüzü hava koşullarına göre giyindik. Festivalin başlama saati 10:30 iken biz kalabalıkla sürmemek ve Anadak Bisiklet grubu sporcuları ile daha keyifli bir sürüş yapabilmek için Saat 9:20 gibi Eceabat futbol sahasından, Çanakkale Şehitler Abidesine doğru 65km’ lik rota için yola çıktık.

Yol üzerindeki Seyit Onbaşı Anıtı, Değirmen burnu Kalesi, Mecidiye ve Namazgâh Tabyalarını gezerek fotoğraflar çektirdik. Hava durumu ilk güne nazaran daha iyi ve yer yer açıktı. Sürüşümüz yol güzergâhlarındaki muazzam yeşil bitki örtüsü, çiçek tarlaları, zeytinliklerle gözlerimiz ve ruhumuz şenlendi. Kısa molalar ve 35 km’lik sürüş ardından 12:00 gibi Şehitler Abidesine ulaşan ilk bisiklet grubu olduk. Yiyecek ve içeceklerimizi alıp karnımızı doyurduktan sonra, şehitliği gezerek onların ruhlarına dualarımızı okuduk. Kısa dinlemelerden sonra grup fotoğrafları çektirerek, Saat 13:30 gibi şehitlikten ayrıldık ve aynı güzergâhtan dönüş yoluna koyulduk. Muhteşem manzaralar eşliğinde mecidiye tablasındaki bitiş noktasına ulaşarak, madalyalarımızı ve başarı sertifikalarımız aldık. Sıcak içecek ve yiyeceklerimizi alarak kısa bir dinlence yaptık. Daha sonra Eceabat futbol sahasında bekleye aracımıza ulaşarak bisikletlerimiz yerleştirip üstümüzü değiştirdik. Tüm hazırlıklar sonrası 16:45 gibi Eceabat’tan ayrılıp İstanbul yoluna revan olduk. Tekirdağ da Özen Et lokantasında akşam yemeğimizi yedik. Yemek sonrası tekrar yola çıkarak gece 23:00 gibi İstanbul’a ulaşarak bisiklet sporcularımızı evlerine bırakarak turumuzu kazasız belasız tamamlamış olduk.

Bu güzel turumuza katılan tüm bisikletsever arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.

Çevremiz ve sağlığımız için Pedal çevirelim. Yeni faaliyetlerimizde görüşmek dileğiyle…

Adem YILMAZ