Dedegol Dağı Dipoyraz Zirve Tırmanışı Faaliyet Raporu

Dedegol Dağı Dipoyraz zirve tırmanışı

(5-6 Mayıs 2018)

4 Mayıs Cuma akşamı saat 22:30 da İncirli’den kalkan aracımız E5 üzerindeki duraklardan katılımcılarımızı  toplayarak sabah Eğridir’de olma amacı ile yola çıktı. Toplam 11 kişiydik.

Gece 2 defa yemek ve ihtiyaç molasından sonra sabah saat 8 gibi Eğridir’e ulaştık. Göl kenarında keyifli bir kahvaltı  bize uykusuz gecenin yorgunluğunu unutturdu. Son ihtiyaçlarımızı marketden giderdikten sonra  Melikler yaylasındaki kamp alanımıza hareket ettik. Eğridir’den kamp alanına ulaşım 1 saat 15 dk sürdü. 1.700 m deki kamp alanına kadar minibusümüz rahatlıkla ulaştı.  Araçtan indiğmiz gibi hemen çadırlarımızı kurduk çünkü hava kararmıştı ve yağmur her an başlayabilirdi.

Tırmanışımız hakıında kısa bir bilgilendirme ve kramponların kontrolü sonrasında gece saat 2 de uyanmaya ve saat 3 de hareket etmeye karar verdik. Durum değerlendirmesi sonucunda kazma ve krampona ihtiyacımız olmayacağını düşündük ve kazma ve kramponlarımızı kampta bırakmaya karar verdik. Bazı arkadaşlarımız kamp alanının yakınında bulunan Pınargözü magarasını ziyaret etti.

Onların dönüşleri ile birlikte şiddetli bir yağmur başladı. Çadırlarımızda dinlenmeye çekilip de uykuya daldığımızda yağmur halen ayni şiddette devam ediyordu.

Gece saat tam 2 gibi herkes uyandı, yağmur dinmişti. Küçük bir kahvaltı sonrası saat 3 gibi tırmanışa başlamak üzere hepimiz hazırdık. GPS i görmek için her seferinde yakın gözlüğü takmak zorunda kaldığım için kulübümüzün yürüyüş liderlerinden ve GPS kullanım eğitmeni Ahmet Eyüboğlu hocadan bu tırmanışa liderlik yapmasını rica ettim. Serhat Yanıkoğlu arkadaşımdan da artçı olmasını istedim.  Son hatırlatmalar ve yürüyüş düzenini ayarladıktan sonra saat 03:15 de kafa lambalarımızın aydınlattığı patikadan tırmanışa başladık. Daha önceden GPS lerimize yüklediğimiz rotayı takip ederek ağır ve sakin bir tempo ile  tek sıra halinde tırmanışımızı sürdürdük.

Tam planladığımız gibi yaklaşık 5 saatlik bir tırmanış sonrası saat 8:00 gibi hiç firesiz 11 kişi halinde zirveye ulaştık. Ancak son yarım saatte hava iyice bozmuş ve sık sık yıldırım düşüyor,  gök gürüldüyordu ve kar yağışı da başlamıştı. Ayrıca zirvedeki metal bayrak direğinin elektrikle yüklenmesinin sesini de duyabiliyorduk.  Birkaç dakika içinde sadece birkaç fotograf aldıktan sonra hızla zirveden uzaklaştık.

İnişte artçılık görevini Serhat’dan ben devir aldım.  Yine tek sıra halinde patikayı takip ederek alçalmaya başladık. Kar yağışı hızını artırmış ve yerleri hafif hafif beyazlatmaya başlamıştı. Rüzgar almayan bir kayanın arkasında kısa bir kahvaltı molası sonrası inişimize devam ettik. Yükseklerdeki kar yağışı aşağılarda yağmura dönüşmüştü. Üstüne basarak yürüdüğümüz kayaların üstleri malesef çok kaygan olmuştu ve çok dikkat etmemiz gerekiyordu.

Saat 11 gib hepimiz kamp alanımıza geri dönmüştük ancak şiddetli yağmur devam ediyordu. Kısa bir dinlenme ve üst değiştirme sonrası yağmur altında kampımızı topladık ve hemen yanıbaşımızda bekleyen araımıza yüklendik.

Eğridir’de öğlen yemeği sonrasında İstanbul için yola koyulduğumuzda hepimiz keyifli bir faaliyet yapmanın ve tüm katılımcıları ile zirveye ulaşmasının mutluluğunu yaşıyorduk. Geçen yıl 11 nisandaki kulübümüzün ayni  faaliyetinde aşırı kar yağışı ve tipi nedeniyle zirvenin 150 m altından geri dönmüştük ama bu sefer doğa koşulları zirve yapmamıza izin verdi ve  Dedegöl dağı bizi zirvesinde misafir etmeyi kabul etti.

Polat Cengiz Kıyılar
Faaliyet Koordinatörü

Tırmanış yapan ANADAK dağcıları:

-Polat Cengiz Kıyılar (faaliyet koordinatörü), Ahmet Eyüboğlu (tırmanış lideri), Serhat Yanıkoğlu (artçı), Ebru Yıldırım, Yasemin Civcik,  Sevilay Ustahüseyinoğlu, Mücella Yıldız, İrem Sönmez,  Hasan  Şahin, Koray Duru, Yasim  Yıldırım