Bu seferki durağımız zirveleri ve güzellikleri ile meşhur Aladağlar bölgesi. Rotamız ve zirvemizin adı Alaca (Lorut) 3.588 m

Faaliyet Koordinatörü: Orhan Aydınalp
Katılımcı Sayısı: Max. 8 kişidir.

Faaliyet Planı:

18 Mayıs akşam saatlerinde İstanbul’dan ekip ile hareket edip sabah erkenden Niğde’de oluyoruz. Yolda kahvaltımızı yapıp, malzeme tedariğinden sonra 11.00 gibi Çukurbağ köyüne buradan da bizi bekleyen traktöre binip Emli Ormanına doğru hareket edeceğiz. Kar ve yol durumuna bağlı olarak traktörün gidebileceği en son noktada çantalarımızı kamp yükü ile sırtlayıp yürüyüşümüze başlıyoruz. Kamp yükü ile yaklaşık 2 saatlik bir yürüyüşten sonra Direktaş vadisi Parmakkaya’nın ilerisinde bulunan düzlük alandaki kamp alanına varıp hava kararmadan çadırlarımızı kuruyoruz. Cumartesi gecesi kamp alanında çadırda konaklanacak, pazar sabahı erken saatte kar ve hava durumuna bağlı olarak sabah 03.00’te kamptan ayrılarak tırmanışa başlanacak. Uygun hava, kar koşulları ve ekibin durumu dikkate alınarak Direktaş vadisi, Avcıbeli geçidi, klasik Alaca rotasını takiben, saat 11:00-12:00 civarında Alaca zirvesine ulaşmayı umuyoruz. Aynı rotayı takiben 17:00 de kamp alanında olup, çadırlarımızı toplayıp traktörümüz ile buluşacağız. Traktörümüz bizi köyde bekleyen aracımıza ulaştıracak. Kıyafet değişiminden sonra İstanbul’a doğru dönüşe geçeceğiz.

Faaliyet normal şartlarda yaklaşık 14 saat sürecektir. Faaliyetimiz zor ve performans gerektiren bir kış faaliyetidir.

Önemli bilgi:

Alaca Kış Faaliyetine “Kıs Dağcılık” eğitimini almış kulüp sporcuları içerisinden performans ve daha önce yapmış olduğu faaliyetleri göz önünde bulundurarak secim yapılacaktır. Tüm katılımcıların seyahat planlaması yapmadan önce faaliyete katilimi konusunda EDK ‘dan onay alması zorunludur.

Katılımcılardan kış dağcılığı yapmasını engelleyecek, zorlayacak, sağlığını tehlikeye atacak tüm rahatsızlıklardan kişi kendisi sorumludur. Özellikle kalp, hipertansiyon, astım, psikolojik sorunların, eklem problemi, yükseklik korkusu, yürümede koordinasyon sorunu, sağlık sorunu olanların bu faaliyete katılmadan önce EDK ve Kulüp yönetimi ile konuşmaları gerekmektedir. Katılanların yukarıda belirtilen tüm hususları kabul ederek faaliyete iştirak ettiklerini kabul ediyoruz. Aksi halde davrananlar kesinlikle faaliyete kabul edilmeyeceklerdir.

Not: Faaliyete katılmayı düşünen ve katılacak sporcuların daha önce yapılmış Alaca kış tırmanış raporlarını okumaları tavsiye edilir.

FAALİYETE KATILACAK SPORCULARA ŞİMDİDEN BAŞARILAR DİLERİZ…

Yemek hakkında bilgilendirme:

Faaliyet normal şartlarda bir gece kamp konaklamalıdır. Geri dönüş şartlarına göre 1 gece daha kalınıp sabah yola çıkılabilir. Katılımcılar kamp için 5-6 öğün (Öğlen, aksam ve kahvaltı) ve faaliyet süresince ihtiyaç duyabilecekleri yiyecek ve içecekleri yanlarında getireceklerdir. Yiyecek ve içecek temini Niğde merkezden yapılabilir.

Rota hakkında bilgilendirme:

Başlangıç ve bitiş noktamız: Başlangıç/Bitiş Parmakkaya kamp mevkii.
Zorluk Derecesi: Zor
Tahmini faaliyet bitiş saati: Kamp alanına varış pazar günü 17.00. 

Faaliyete uygun ekipman bilgilendirmesi:
Faaliyetimiz yaz faaliyeti olup kış şartları içermektedir. Dolayısıyla tüm ekipmanlar kış koşullarına uygun olmalıdır. 

Kıyafet: Alt ve üst içlikler, orta katman (Polar ceket pantolon) ve dış katman giyecekler (Kaz tüyü mont, su geçirmeyen ve nefes alan GORETEX dış katman mont ve pantolon), şapka, bere, balaklava, termal çoraplar, iç ve dış katman eldivenler, tabanı sert , daha önce denenmiş nefes alabilen (GORETEX) kar suyu almayan ve krampon takmaya uygun bileği saran kış koşullarına uygun yüksek bot, tozluk, UV-koruyucu güneş gözlüğü ve diğer şahsi kıyafetler.

Tırmanış faaliyet ekipmanı: Kask, kazma ve krampon zorunludur. Kamp malzemelerinizi taşıyacak büyüklükte bir sırt çantası (60-70 lt) yürüyüş batonu, tırmanış sırasında kullanacağınız ufak zirve çantası (40-45 lt), düdük, kafa feneri ve diğer şahsi ekipmanlar.

Kamp ekipmanı: Kış koşullarına uygun 4-5 mevsim kamp çadırı, konfor seviyesi -10,-15 ekstrem seviyesi -20,-25 olan uyku tulumu, mat, fener, ocak ve kap-kaçak seti, min.1,5 lt termos ve diğer şahsi ekipmanlar.

Diğer ekipmanlar: Koruyucu seviyesi yüksek olan yüz kremi, dudak kremi ve varsa şahsi ekipmanlarınız. Kullandığınız özel bir ilaç varsa yanınızda getiriniz.

Bölgeye ait hava durumu bilgilendirmesi:

http://www.mountain-forecast.com/peaks/Demirkazik/forecasts/3756
http://www.accuweather.com/tr/tr/nigde/319795/weather-forecast/319795

Faaliyete Kayıt Başvuru işlemleri:
Başvurular, orhanaydinalp@gmail.com adresinden yazılı olarak 18-19-20-Mayis 2018 ALACA DAG FAALIYETI başlığıyla yapılacaktır.