AYA NİKOLA MANASTIRI – KIYIKÖY – KASTRO DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

PROGRAM:
1 Nisan Pazar günü Tarih ve Doğa ile içiçe harika bir gün geçirmek için Kıyıköy’e gideceğiz. Orman içi çok keyifli patikalar ve zaman zaman orman yollarında yaklaşık 4 saat doğa yürüyüşü yapacağız. Hedefimiz Kastro’ya ulaşmak.

Her iki yanından akarak denize ulaşan “Pabuç” ve “Kazan” adlı derelerin arasında yarımada gibi uzanan yüksek bir tepede yer alan, dünyanın en eski taş oyma manastırını da bünyesinde barındıran Kıyıköy.

Karyalılar’ca kurulduğu kabul edilen Kıyıköy’ün antik çağdaki adı Salmydessos’tur. İmparator Neron, Trakya Valisi olduğu yıllarda o zamanki adıyla Salmydessos’a sayfiyeye gelirdi. Köyün girişindeki kapı o çağlardan kalma Bizans eseridir. Köyde günümüzde Selanikli Türkler yaşamakta.

Trakya’nın yegane Karaçam (Pinus Nigra) Ormanlarının bulunduğu bu alan değişik bitki türlerini kapsamaktadır. Bunların başında Karaçam, Macar Meşesi, Sapsız Meşe, Saçlı Meşe, Doğu Gürgeni, Kara Gürgen, Dişbudak, Kayın, Akçaağaç, Ihlamur ve Kızılağaç gelmektedir. Ayrıca koruma alanında Karaca, Yaban Domuzu, Kurt, Çakal, Sansar, Tilki, Porsuk, Tavşan gibi hayvanlar yaşamaktadır.

Yürüyüşümüz bittiğinde saate bağlı olarak dönüş yolunda arzu ettiğimiz uygun bir noktada mola vererek aksam yemeğimizi yiyeceğiz.

Faliyet Kordinatörü: Muharrem YILMAZ

Rota hakkında bilgilendirme:
Rota başlangıç noktası: Kıyıköy
Rota bitiş noktası: Kastro
Zorluk Derecesi: Orta
Yürüyüş Mesafesi: 12 km
Yürüyüş Süresi: 4 saat
Yürüyüş Başlama Saati: 10:30
Yürüyüş Bitiş Saati: 16.30

Araç Hareket Saatleri ve Duraklar:
Pendik : 06:30
Kartal: 06:45
Bostancı : 06:50Kozyatağı – Carrefour: 07:00
Göztepe: 07:05
Kadıköy Evlendirme Dairesi: 07:15
Yıldız Teknik : 07:30
Mecidiyeköy: 07:35
İncirli: 07:45

Yeme – İçme:
Yanınıza alacağınız kahvaltılıkları uygun bir yerde çay, kahve eşliğinde tüketebilirsiniz. Su ve diğer alışverişleriniz için yol üzeri uygun bir yerde molamız olacak… Su ve öğle yemeği için yanınızda sandviç vb. atıştırmalıkları ve termosunuzda sıcak su getirmeyi unutmayınız. Akşam yemeği için dönüşte yol üstünde bir şeyler atıştırıyoruz.

Kıyafet:
• Bileğinizi saran su geçirmeyen, sert tabanlı bot
• Yedek kıyafet, termal içlik, polar ceket
• Küçük sırt çantası (su, yiyecek vb. gibi malzemelerinizi koyabilmeniz icin),
• Kafa feneri, tozluk, baton, yağmurluk
• Kullandığınız özel bir ilaç varsa yanınızda getiriniz. Rehberinize bu konuda bilgi veriniz.

Faaliyete Kayıt Başvuru İşlemleri:
Başvurular, iletisim@anadoludagcilik.org.tr adresinden Sabiye İmamoğlu’na yapılacaktır. Sabiye İmamoğlu’nun cep numarası: 0 542 342 91 13

Kayıt sırasında Misafir Katılımcılarından istenilen bilgiler;
Ad Soyadı:
Biniş noktası:
Cep Telefon numarası:
e-posta adresi:
Kan gurubu:
Acil durumda
Ulaşılacak kişinin adı-soyadı:
Acil durumda
Ulaşılacak kişinin telefonu:

Derneğiminiz Üyeleri sadece biniş noktaları bildirecekler.

Önemli Not :
1 – Derneğimiz tüm faaliyetleri resmi zemin üzerinden yapılmakta olup TURSAB onaylı acenteler kullanılmaktadır.
2 – Faaliyetler minimum maliyet ve katılımcı sayısına göre planlanmaktadır. Faaliyet tarihine yakın iptal durumunda faaliyete katilim gösteren diğer katılımcıların katilim ücretlerini etkilediği için kesin katılım gösterenlerin başvurmaları çok önemlidir.
3 – Trekking faaliyetlerine en geç iptaller Cuma günü saat : 15:00’e, Kamplı faaliyetlerde en geç 1 hafta öncesi kabul edilmektedir.
4 – Faaliyetler için alınan kaportalar hiçbir şekilde iade edilmeyecektir.
5 – Faaliyetlerin yakın tarihlerinde iptalleri alışkanlık haline getiren katılımcılarımızın faaliyetlere zarar vermesi nedeniyle, bu kişilerin sonraki faaliyetlere katılım durumları hakkında Yönetimimiz karar verecektir.
6 – Derneğimizin facebook sayfasında duyurulan faaliyetlere katılıyorum seçilmesi faaliyetlere katılıyor anlamına gelmemektedir. Kesin katılım icin iletisim@anadoludagcilik.org.tr adresinden Sabiye İmamoğlu’na mail gönderilmesi gerekmektedir.