3756 mt / ALADAĞLAR BÜYÜK DEMİRKAZIK ZİRVE TIRMANIŞI

Demirkazık ,  Niğde Aladağlar bölgesinin klasik tırmanış rotası en zorlu zirvesidir. 3756 metre yüksekliğindeki bu zirve uzun süre Aladağlar’ ın en yüksek doruğu olarak bilinmesine karşın yapılan araştırmalar ile en yüksek doruğun Kızılkaya olduğu tespit edilmiştir. 

1927 yılı yaz aylarında Dr. George Künne, Dr. Wilhelm Artin ve eşi Marianne’ den oluşan ekip sırasıyla Demirkazık (3756 m), Kaldı (3736 m), Kızılkaya (3767 m),  Alaca (3582 m), Eznevit (3550 m) zirvelerinin ilk çıkışlarını gerçekleştirmiştir.

Ulaşım : 8 Haziran Cuma aksamı yola çıkış, 10 Haziran  pazar akşamı İstanbul’a dönüş

9 HAZİRAN CUMARTESI :   Demirkazık dağ evine ulaştıktan  sonra traktör ile Sokulu Pınar  kamp alanına gidilecek burada kamp kurulacak.

10 HAZİRAN PAZAR :  Gece 03:00 civarında zirve yürüyüşüne başlanılacak hava ve ekip durumu elverir ise tahminen 13:00 civarı zirve yapılarak önce kamp alanına oradan da traktör ile dağ evine ve İstanbul’a dönüş yapılacaktır.

Yemek Hakkında Bilgilendirme:

Faaliyet bir gece kamp konaklamalıdır. Katılımcılar kamp için öğlen, akşam ve faaliyet suresince ihtiyaç duyabilecekleri yiyecek ve içecekleri yanlarında getireceklerdir. Yiyecek ve içecek temini Aksaray merkezde vereceğimiz alışveriş suresi içerisinde yapılabilir.

Rota Hakkında Bilgilendirme: Oldukça uzun ve son külah etabı teknik tırmanış gerektiren bir faaliyettir.

Başlangıç ve bitiş noktamız : İstanbul’dan hareket – İstanbul dönüş 

Zorluk Derecesi : Zor

Faaliyete uygun kılık kıyafet ekipman bilgilendirmesi:

Uygun termal içlik, orta katman kıyafet, Goretex dış katman teknik ceket, kazma, krampon, kast, eldiven, balaklava vb, koruyucu kıyafetler ve uygun kamp ekipmanları.

Hava Durumu: https://www.mountain-forecast.com/peaks/Demirkazik


ÖNEMLİ BİLGİLER: 

Katılım talepleri Eğitim ve Dağcılık Kurulu tarafından değerlendirilmekte ve yanıtlanmaktadır.

Katılımcıların Yaz ve Kış Gelişim Dağcılık Eğitimini tamamlamış olmaları zorunludur.

Katılımcılar; dağcılık yapmasını engelleyecek, zorlayacak, sağlığını tehlikeye atacak tüm rahatsızlıklardan kendisi sorumludur. Özellikle kalp, tansiyon, astım, psikolojik ve nörolojik sorunlar, eklem problemleri, yükseklik korkusu, yürümede koordinasyon sorunu olanların bu faaliyete katılmadan önce bu durumlarını kulüp yönetimi ve EDK ile görüşmeleri gerekmektedir.

Katılımcıların yukarıda belirtilen tüm hususları kabul ederek faaliyete iştirak ettiklerini var sayıyoruz.

Faaliyete katılmak isteyen sporcuların önceden yapılmış Demirkaazık tırmanış raporlarını okumalarını tavsiye ederiz.
Katılımcıların lisanslı kulüp sporcularımız olması ve aidat borçlarının olmaması gerekmektedir.


Faaliyet Koordinatörü: Selçuk Erhan

Faaliyete Başvuru Işlemleri:
Başvurular; yazılı olarak
selcukerhan77@gmail.com adresine “9-10 HAZİRAN DEMİRKAZIK TIRMANIŞI” başlığıyla yapılacaktır. Başvurular EDK tarafından değerlendirilip olumlu veya olumsuz yanıtlanmadıkça sporcularımızın her hangi bir hazırlık yapmamaları önemli rica olunur.