Demavent Dağı İran’ın kuzeyinde ve başkent Tahran’ın 66 km. kuzey batısında sönmüş bir volkandır.Pers mitolojisi ve folklorunda özel bir yeri olan bu dağ  İran’ın en yüksek doruğudur. Elbruz Dağlarının orta bölgesinde yer alan bu dağ aynı zamanda ortadoğunun en yüksek dağı ve Asya’nın da en yüksek volkanıdır.

İlk Türk tırmanışı 1989 yılında TDF ekibi tarafından yapılmış, İlk Türk kış tırmanışı ise yine TDF ekibi tarafından 1994 Aralık ayında yapılmış olan Demavent Dağı, bu tarihlerden sonra daha sıklıkla Türk dağcılar tarafından ziyaret edilmeye başlanmıştır.

Ulaşımını gidiş dönüş uçakla yapmayı planladığımız bu faaliyete Demavent Dağı eteklerinde Polur kasabasında yer alan İran Dağcılık Federasyonuna ait kamp yerinden başlamayı planlıyoruz. Buradan, önce 3000 m. deki 2. kampa oradan da 4.250m. de yer alan 3. kampa ulaşacak ve buradan da zirveyi deneyeceğiz.

Demavent Dağı kış faaliyeti tırmanış şartlarının özellikle yükseklik nedeniyle yurdumuzdaki dağlara göre daha ağır olabileceğini düşünerek, ‘’kış gelişim dağcılığı eğitimi’’ almış ve yurdumuzun önemli dağlarında kış tırmanışını başarmış sporcuları arasından tırmanış performansları göz önüne alınarak EDK kurulumuz tarafından seçim yapılacaktır.

Katılımcıların kış dağcılığı yapmasını engelleyecek, sağlığını tehlikeye atacak tüm rahatsızlıklardan kendisi sorumludur. Faaliyete katılmak isteyen adaylardan özellikle kalp, yüksek tansiyon, astım, psikolojik sorunlar, eklem problemleri, yükseklik korkusu, yürümede koordinasyon sorunu ve benzeri sorunları olanların bu durumlarını EDK ve kulüp yönetimine bildirmeleri gerekmektedir.

Rota Hakkında Bilgilendirme: Yatık bir  patikada gerçekleşen ancak oldukça uzun ve bu nedenle de olası kötü hava koşullarına uzun süre maruz kalınabilecek bir yüksek irtifa yürüyüşüdür. Yüksek kondisyon ve irtifaya uyum gerektirmektedir.

 

Zorluk Derecesi : Zor

Faaliyete uygun kılık kıyafet ekipman bilgilendirmesi:

Konfor düzeyi (-)25-30 uyku tulumu, çift katman yüksek irtifa eldiveni, yoğun ve yüksek dolgulu kaz tüyü mont, teknik ceket, kazma, krampon ve diğer kış dağcılık ekipmanları.

ÖNEMLİ BİLGİLER:

Katılım talepleri Eğitim ve Dağcılık Kurulu tarafından değerlendirilmekte ve yanıtlanmaktadır.

Katılımcıların Kış Gelişim Dağcılık Eğitimini tamamlamış olmaları zorunludur.

Katılımcılar; dağcılık yapmasını engelleyecek, zorlayacak, sağlığını tehlikeye atacak tüm rahatsızlıklardan kendisi sorumludur. Özellikle kalp, tansiyon, astım, psikolojik ve nörolojik sorunlar, eklem problemleri, yükseklik korkusu, yürümede koordinasyon sorunu olanların bu faaliyete katılmadan önce bu durumlarını kulüp yönetimi ve EDK ile görüşmeleri gerekmektedir.

Katılımcıların yukarıda belirtilen tüm hususları kabul ederek faaliyete iştirak ettiklerini var sayıyoruz.

Faaliyete katılmak isteyen sporcuların önceden yapılmış Demavent tırmanış raporlarını okumalarını tavsiye ederiz.
Katılımcıların lisanslı kulüp sporcularımız olması ve aidat borçlarının olmaması gerekmektedir.

Faaliyet Koordinatörü: İsmail Bulut

Faaliyete Başvuru Işlemleri:
Başvurular; yazılı olarak ( ismail.bulut@pwc.com )  adresine “21-29 Aralık Demavent Kış Tırmanışı ” başlığıyla yapılacaktır. Başvurular EDK tarafından değerlendirilip olumlu veya olumsuz yanıtlanmadıkça sporcularımızın her hangi bir hazırlık yapmamaları önemli rica olunur.