Faaliyet Koordinatörü : Hıdır Karadağ

Katılımcı Sayısı: 6 Kişi

Demirkazık, Niğde’de Aladağlar bölgesinde yer alan, 3756 metre yüksekliğindeki dağdır. Uzun süre Aladağların en yüksek dağı olarak bilinmesine karşın yapılan araştırma ile en yüksek dağın Kızılkaya olduğu tespit edilmiştir. 1927 yılı yaz aylarında Dr. Georg Kunne, Dr. Wilhelm Artin ve eşi Marianne’den oluşan ekip Demirkazık (3756 m), Kaldı (3736 m), Kızılkaya (3767 m), Alaca (3582 m), Eznevit (3550 m) zirvelerinin ilk çıkışlarını gerçekleştirmiştir. Demirkazık zirvesi çıkışı sırasında ekibe Demirkazık köyünden Veli Çavuş adı ile bilinen bir genç köylü rehberlik yapmıştır. Veli Çavuş’un da ekiple birlikte Demirkazık zirvesine çıktığı bilinmektedir. Bu anlamda Demirkazık zirvesinin bilinen ilk Türk çıkışı 1927 yılında Veli Çavus’a aittir. 1972 yılında Aladağlar’da Demirkazık kuzey duvarı ilk kez tırmanıldı. Tirmanışı Avusturalya’dan Joe Friend ve Yeni Zelanda’dan Rick Jamieson gerçekleştirdiler.

Önemli bilgi:

Demirkazık Dağı faaliyetine “Kış Dağcılık” eğitimini almış kulüp sporcuları içerisinden performansları ve daha önce yapmış olduğu faaliyetleri göz önünde bulundurularak seçim yapılacak sporculardan oluşturulmuş ekip ile gidilecektir. Faaliyete katılmayı isteyen üyelerimizin öncelikle faaliyete katılımı konusunda EDK ve Kulüp yönetiminden onay alması zorunludur.

Katılımcılardan Kış dağcılığı yapmasını engelleyecek, zorlayacak, sağlığını tehlikeye atacak tüm rahatsızlıklardan Kişi kendışi sorumludur. Özellikle kalp, hipertansiyon, astım, psikolojik sorunların, eklem problemi, yükseklik korkusu, yürümede koordinasyon sorunu, sağlık sorunu olanların bu faaliyete katılmadan önce EDK ve Kulüp yönetimi ile konuşmaları gerekmektedir. Katılanların yukarıda belirtilen tüm hususları kabul ederek faaliyete iştirak ettiklerini kabul ediyoruz. Aksi halde davrananlar kesinlikle faaliyete kabul edilmeyeceklerdir.

FAALİYETE KATILACAK ÜYELERİMİZE ŞİMDİDEN BAŞARILAR DİLERİZ…

16 Haziran 2017 akşamı araç ile Aksaray’a hareket edeceğiz. Aksaray’da kahvaltı ve alışverişden sonra kamp yerine intikal edeceğiz. Katılımcı sayısı netleştikten sonra ulaşım bilgilerinde ortak karar alıp ulaşım vasıtası değişebilir.

Yemek Hakkında Bilgilendirme:

Faaliyet bir gece kamp konaklamalıdır. Katılımcılar kamp icin öğlen, akşam ve faaliyet süresince ihtiyaç duyabilecekleri yiyecek ve içecekleri yanlarında getireceklerdir. Yiyecek ve içecek temini Aksaray merkezde vereceğimiz alışveriş süresi içerisinde yapılabilir.

Rota Hakkında Bilgilendirme:

Başlangıç ve bitiş noktamız : İstanbul’dan hareket – İstanbul dönüş 

Zorluk Derecesi : Kış koşullarında hava şartları zorluk derecesini değiştirecektir.

Tahmini faaliyet bitiş saati : 13-14 saat 

Faaliyete uygun kılık kiyafet ekipman bilgilendirmesi:

Faaliyetimiz Kış faaliyetidir. Dolayısıyla tüm ekipmanlar Kış koşullarına uygun olmalıdır. 

Kıyafet: Alt ve üst içlikler, orta katman (Polar ceket, pantolon) ve dış katman giyecekler (Kaztüyü mont, su geçirmeyen ve nefes alan GORETEX dış katman mont ve pantolon), şapka, bere, balaklava, termal çoraplar, iç ve dış katman eldivenler, tabanı sert, daha önce denenmiş nefes alabilen (GORETEX) kar suyu almayan ve krampon takmaya uygun bileği saran Kış koşullarına yüksek bot, tozluk, UV-koruyucu güneş gözlüğü ve diğer şahsi kıyafetler. Kask, krampon ve kazma zorunludur.

Tırmanış faaliyet ekipmanı: Kask, kazma ve krampon zorunludur. Kamp malzemelerinizi taşıyacak büyüklükte bir sırt çantaşı (60-70 lt), yürüyüş batonu, tırmanış sırasında kullanacağınız ufak zirve çantası (40-45 lt), düdük, kafa feneri, cep sobası ve diğer şahsi ekipman. 

Kamp ekipmanı: Kış koşullarına uygun 4-5 mevsim kamp cadırı, konfor seviyesi -10,-15 ekstrem seviyesi -20,-25 olan uyku tulumu, mat, fener ocak ve yemek seti, min.1,5 lt termos ve diğer şahsi ekipman.

Diğer ekipmanlar: Koruyucu seviyesi yüksek olan yuz kremi, dudak kremi ve varsa şahsi ekipmanlarınız. Kullandığınız özel bir ilaç varsa yanınızda getiriniz.

Bölgeye ait hava durumu bilgilendirmesi:   https://www.mountain-forecast.com/peaks/Demirkazik

Faaliyet Koordinatörü: Hıdır Karadağ

BAŞVURU VE KAYIT İÇİN; Sabiye İmamoğlu : 0542 342 9113 iletisim@anadoludagcilik.org.tr

Kayıt sırasında Misafir Katılımcılarından istenilen bilgiler;

Ad Soyad :

Biniş noktası :

Cep Telefon numarası :

E-posta adresi :

Kan grubu :

Acil durumda Ulaşılacak Kişinin adı-soyadı :

Acil durumda Ulaşılacak Kişinin telefonu :

Derneğimiz Üyeleri sadece biniş noktaları bildirecekler.

Organizer

Aladağlar, Niğde