ERCİYES KIŞ ZİRVE FAALIYETI (Şeytan Boğazı Rotası)

3.917 metre yüksekliğe sahip Erciyes Dağı, Kayseri ilinin 30 km güneyindedir. Bulutları delen zirvesi, tepesinden eksik olmayan karı ve insana ilahi duygular sunan azametiyle, Kayseri’nin ve İç Anadolu bölgesinin sembolüdür. Sönmüş bir “küme volkan” olan dağın, volkanik patlamaları günümüzden 30 milyon yıl önce başlamış Erciyes’ten çıkan küller, rüzgarlarla kilometrelerce uzaklara taşınmış ve Hasan Dağı ile birlikte, Nevşehir ve Ürgüp bölgesi etrafındaki peri bacalarını oluşturmuştur.
Yüksek kısımları her mevsim karla kaplı olan Erciyes dağının kuzeyinde bir kilometre uzunluğunda bir dağ buzulu bulunmaktadır.
Her sene ilk kış faaliyetimizi yapmakta olduğumuz bu güzel dağa bu sene 13 – 14 Ocak tarihlerinde gitmeyi planlıyoruz.

Program:
12 Ocak Cuma aksamı veya 13 Ocak Cumartesi sabahı erken saatte Kayseri’de buluşup faaliyete başlayacağız. İlk durağımız Kayak Tesisleri ve kullanabilirsek teleferik hattı, ardından yaklaşık 2 saatlik kamp yükü ile yapacağımız yürüyüşten sonra Çoban ini kamp alanı ve hava koşulları müsaade ederse aynı gece zirve için harekete geçecek ve faaliyetin ardından kampı toplayıp akşam uçağı ile İstanbul’a dönüş yapacağız.

Önemli konular:
*Anadolu Dağcılık Spor Kulübü tarafından yapılan bu faaliyete Dağcılık Sporcu Lisansı olmayan sporcular kabul edilmemektedir,
*Katılım talebinde bulunan sporcuların;
– Kış Gelişim Eğitimini başarı ile tamamlamış olması,
– Daha önce benzer seviyede kış faaliyetlerine katılmış, yeterli tecrübe ve fiziksel kondisyona sahip olması,
-Kış dönemi faaliyetine uygun ekipmana sahip olması (krampon, kazma, 5 mevsim çadır, -10’’c konfor seviyesine sahip tulum vb.)
-Faaliyete katılım taleplerinin Kulübün ilgili teknik kurulları tarafından onaylanmış olması gerekmektedir.
*Derneğimizin tüm faaliyetlerinde TURSAB onaylı acenteler kullanılmaktadır.

İletişim: Orhan Aydınalp / Hülya Aydınalp 0533 477 15 19 orhanaydinalp@gmail.com