KALBİM FOÇA’DA KALDI!

1.GÜN
19.08.2018
Sabah erken saatlerde marına’da aldığımız kahvaltı sonrası ; Seferihisar‘ın, özellikle de Sığacık‘ın (Seferihisar’ın Sahil Kasabası), gelenlerin tekrar geldiği, eve döndüklerinde de eşlerine dostlarına önerdikleri bir yer olması ve Türkiye’nin ilk “Citta Slow”u yani ‘’Sakin Şehir’’ olarak, kaliteli bir hayat sürmek isteyenlerin ilgisini çekmeyi başarması ile ismi İzmir il sınırlarından taşmaya başlayan bir şehirdir.
Seferihisar’ın 2oo9 yılında aldığı bu ünvan şehirleşme ve küreselleşme karşısında, mimarisi, kültürü, gelenekleri, zanaatleri bozulmadan bugüne gelen, nüfusu 50 binin altındaki yerleşkelere İtalya’daki bir komite tarafından veriliyor ve sıkı denetleniyor. Citta Slow’un en temel hedeflerinden biri de yerel topluluklarda ve kasabalarda eco-gastronomi pratiklerini günlük hayatın içine sokarak “Slow Food” felsefesini geliştirmek.
Sığacık Yöresel Pazarını ve rengarenk sokaklarını keşfediyoruz. Sığacık Kalesinde, fotoğraf molası ardından marina sahil şeridinde yürüyüşler yapıyoruz. Yorgunluk kahvelerimizin ardından yolumuzu Seferihisar’ın görülmesi gereken Doğa Okulu’na doğru keşfe çıkıyoruz.
Zihninizi açacak bir yer olduğuna emin olabilirsiniz. Seferihisar Doğa Okulu’nun felsefesine göre, doğa düşünür, yazar, çizer. Bu düşünceler kağıtlara düşen mürekkep lekelerine değil, dağlardan denizlere savrulan nehirlere, milyarlarca canlının ahenk içindeki yaşamına, atomun çekirdeğine ve evrenin sonsuzluğuna kazınmıştır ilkesini benimser.
Yolumuz üzerinde bulunan Teos Antik Kente uğramadan geçmiyoruz. Teos antik kent, zeytin ağaçları içinde kaybolmuş antik şehir sırf doğa yürüyüşü niyetine bile uğranabilecek yer olan, sığacık’ın en önemli tarihi değeridir. İçinde bir de hala konserler verilen amfitiyatro var. Keşif sonrası Yolumuzu Eski Foça’ya çeviriyoruz. Günün yorgunluğunu atmak için otelimize doğru yola çıkıyoruz. Eski Foça’ya yabancılık çekmeden , renkli akşamlarına ayak uyduruyoruz.

2.GÜN
20.08.2018
Sabah kahvaltı sonrası, Eski Foça’yı keşfe çıkıyoruz. Meşhur Girit Sakız Dondurmacısı Nazmi Usta’nın ellerinden külahlarımızı alıp keşfimize başlıyoruz.
Fatih Cami: Eski foca taş evlerin arasında kalmış cami 1455 yılında yapılmış ve tarihi çok eskiye dayanıyor. Fatih Sultan Mehmet tarafından yapılmış olup. Onu ilk bakışta taş ev sanabilirsiniz.
Beş Kapılar Kalesi: Antik kaleyi gördüğünüzde, duvarın hemen ön tarafında 5 tane kapı göreceksiniz. Buranın 5 Kapılar kalesi olduğunu hemen anlayacaksınız. İçine girdiğinizde ufak bir antik tiyatro gözünüze çarpacak. Şu sıralar sergi, festival gibi etkinliklere ev sahipliği yapıyor ve Açık Hava Tiyatrosu olarak kullanılıyor.
Kybele Açık Hava Tapınağı: 2600 yılllık griffon ve at heykellerinin bulunduğu, M.Ö. 580 yıllarına tarihlenen tapınakta kayalara oyulmuş nişleri görmek de mümkün. Diğer bir ismi de Bereket Tanrıçası Kibele olarak bilinir.
Kayalar Cami: Sahildeki Beş Kapılar Kalesi’ni geride bıraktıktan sonra yokuşa çıkarak bulabileceğiniz bir camidir. Manzarası çok güzel. Kimin tarafından ve ne zaman yapıldığı ise bilinmiyor.
Dış Kale: Güneybatıya doğru sahil şeridini takip ederek ulaşabilirsiniz. Uzaktan da görüntüsü harika. Kale burnunda bulunan kale 1678’de Osmanlılar tarafından bölgeyi korumak için yapılmış.
Foça Fener: Foça Deniz Feneri‘nin muhteşem deniz manzarasını hep birlikte izliyoruz ve fotoğraf molası sonrası keşfimize devam ediyoruz.
Yel Değirmenleri: 40 yıl önce aktif olan yel değirmenlerinden şu anda sadece 2 tanesini ayakta görebilirsiniz. Top Dağı üzerinde yer alan değirmenlerdir.
Foça Şeytan Hamamları: Can Dede Tepesi’nin eteğinde yer alan ve kaya mezar tipinde bulunan yapıdır. Mini bir tırmanışla Şeytan Hamamını görmeden geçmiyoruz.
Pers Anıt Mezarları: Tarihten hoşlanıyorsanız Pers Anıt mezarlarını da görmeniz mümkün. Pers komutanları için anıt olarak yapılmış olup, daha sonraları mezar, gözetleme noktası ve mola yeri olarak kullanılmıştır.
Yeni Foça Tarihçesi: Söylentiye göre ; Yeni Foça diye bir yer var! Ve Orada pek bir şey yokmuş! Bu kulaktan dolma bilgiyi gidip gördüğümüz zaman yorumlayacağız.
Yeni Foça kısaca; izmir’e 70 km. uzaklıkta olup uzun sahil bandı ve kıyılardaki eski yerleşim alanları ile tam bir doğa harikasıdır. Ege bölgesinde kuzeyden güneye doğru denize dikine inen dağ ova silsilesi ile denize ulaşılır. Ege tarihi içinde üçbin yıllık geçmişi olan Yenifoça bir liman kentidir.
Kozbeyli Köyü: Eski Foça köyleri arasında belki de en gezilesi olanı Kozbeyli köyü. 700 yıllık tarihe sahip köy Osmanlılar tarafından kurulmuş olup sonra Rumların da katılımıyla karma bir köye dönüşmüştür. Kurucusu Kuzubey olduğu için adı Kozbeyli köyü olarak kalmıştır. Eski taş sokakları ve taş evleri geziyor ve fotoğraf’lıyoruz. En tepeye çıkıp burada bulunan caminin avlusundan muhteşem deniz manzarasını izleyebilir, hemen yanıbaşındaki Kuzubeyi kulesini ziyaret edebilir, biraz mola vermek için de Şakir’in yerinde dibek kahvesi içebilir ve otlu gözlemenin tadına yanında organik domates ve biber de olunca ,yeme de yanında yat şeklinde keyifli bir gün geçiriyoruz.

3.GÜN
21.08.2018
Sabah kahvaltı sonrası dümenimizi Foça Tekne turuna çeviriyoruz.
Tekne Turu – Foça Adaları: Orak Adası, İncir Adası, Fener Adası, Hayırsız ada, ve Metalik adası gibi adaların bulunduğu Foça’da tekne turu’yla bu adaları daha yakından keşfe çıkıyoruz. Bütün gün masmavi sularda yüzüyoruz ve güneşleniyoruz. Adalar ve çevresindeki koylar, Türkiye’deki son Akdeniz foku kolonilerinden birine ev sahipliği yaptığı için ayrıca öneme sahiptir. Mavi ada tur sonrası, foça semp pazarına uğrayıp alışverişimizi yapıyoruz. Foça sakinleriyle hoş sohbet ve kaynaşma sonrası, hem ruhumuzu, hem de midemizi doyurup pazardan ayrılıyoruz. Otelimizde küçük bir dinlenme molası sonrası, günü bitirmiyoruz ve İzmir gecelerinde kayboluyoruz. Foça’da gece hayatı oldukça renkli ve hareketli geçer. Özellikle sahil kenarındaki barlar sabaha kadar eğlence yaşamak isteyenlerin mekanıdır. Bunun dışında sakin ve güzel bir yer arıyorsanız yine merkez de birçok cafe bulunur. Burada oturup Dibek kahvesini içip gecenize renk katabilirsiniz.

4.Gün
22.08.2018
Otelimizde alınan sabah kahvaltı sonrası,
Mersinaki Koyu : Foça’da mutlaka görülmesi gereken bir koy ve vakit kaybetmeden yolumuzu ‘Mersinaki Koyu’na çeviriyoruz. Temiz ve durgun suyu, sizi adeta denize davet eder. Yüzme Sporu sonrası, B vitaminini de Güneş’ten alıyoruz. Doğa bize çok mu cömert davranıyor ne dersiniz Enerji dolu bir günün sonunda burdan ayrılmak istemeyeceksiniz. Gün batımını Beş Kapılar kalesinden izliyoruz Rengarenk görsel şöleni ruhumuza alarak , mavi’ye karşı kahvelerimizi sahilde dibek kahvesini yudumlayarak içiyoruz. İsteğe bağlı Foça sahilinde rakı-balık gecesi düzenleyebiliriz.

5.GÜN
23.08.2018
Sabah kahvaltı sonrası, değerli misafirlerimize ‘sürpriz’ bir gezimiz var. Faaliyetimize katılacak değerli üye ve misafirlerimiz , son günün anlam ve önemini yüreklerinde hissedicekler. Foça’nın meşhur Kumru’sunun tadına bakmadan kendimizi denizin masmavi kollarına bırakmıyoruz. Yemek sonrası deniz, kum ve güneşin keyfini tüm gün plajda çıkartıyoruz. Biraz spor, biraz mavi, biraz güneş, biraz vitamin, biraz ışık ‘Doğa Ana’yla’ cilveleşiyoruz. Akşam gün batımını Siren Kayalıklarında batırıyoruz. Fok balıklarını andıran adacıklardan oluşan bu kayalıkların en büyüğü Orak Adası kayalıklarıdır. Homeros Destanı’nda bu kayalıklardan, “yolunu şaşıran gemilerin çarptıkları kayalıklar” olarak söz edilir. Yüzmek yasak çünkü fokların yaşam alanı ve korunmaktadır. Ünlü tarihçi Homeros’un çok etkilendiği siren kayalıklarına, yüksek tepelerden bakarak gün batımını tüm ihtişamıyla izliyoruz. Güneş’in battığı saatler belki de günün en güzel zamanları. Gökyüzün de oluşan renkleri izlemekse ayrıca keyifli. Rengarenk gün batımı sonrası, tüm enerjimizi toplayıp, Foça’nın renkli gecelerinde kayboluyoruz.

Not: Faaliyet Koordinatörü gerekli gördüğü takdir de etkinlik üzerinde değişiklikler yapabilir.

 

Fiyata Dahil Olanlar
Ulaşım
Seyahat Sigortası
Rehberlik
Eski Foça’da konaklama
Hanedan Beach Hotel (sabah kahvaltı+akşam yemeği)
Tekne Turu

Fiyata Dahil Olmayanlar
İlk gün kahvaltı
Öğle Yemekleri
Müze ören yeri giriş ücretleri
Diğer şahsi harcamalar

ARAÇ HAREKET BİLGİLERİ
18.08.2018
22.00 – İncirli Ömür Önü
22.20 – Mecidiyeköy Teknosa Önü
22.40 – Göztepe Köprüsü
22.50 – Bostancı Köprüsü
23.10 – Maltepe Köprüsü
23.20 – Kartal Köprüsü E5 Durak Önü
23.40 – Pendik Köprüsü

Faaliyet Koordinatörü : Ayten Gürçay
Faaliyet Koordinatör Yardımcısı : İsmail Şekerci
Faaliyet Kayıt Başvuru İşlemleri: Ayten Gürçay’a mail yoluyla yapılacaktır.
İletişim mail : aytengurcay@windowslive.com
Cep numarası: 0535 317 20 39 (Akşam 18:00’den sonra arayınız)

Kayıt sırasında Misafir Katılımcılarından istenilen bilgiler:

Ad Soyadı :
Biniş Noktası :
Cep Telefon Numarası :
E-posta Adresi :
Kan Grubu :
Acil Durumda Ulaşılacak Kişinin Adı-Soyadı :
Acil Durumda Ulaşılacak Kişinin Telefonu :

Önemli Not:

  1. Derneğimiz tüm faaliyetleri resmi zemin üzerinden yapılmakta olup TURSAB onaylı acenteler kullanılmaktadır.
  2. Faaliyetler minimum maliyet ve katılımcı sayısına göre planlanmaktadır. Faaliyet tarihine yakın iptal durumunda faaliyete katılım gösteren diğer katılımcıların katılım ücretlerini etkilediği için kesin katılım gösterenlerin başvurmaları çok önemlidir.
  3. Trek faaliyetlerine en geç iptaller, Cuma günü saat: 15:00’ e, Kamplı faaliyetlerde en geç 1 hafta öncesi kabul edilmektedir.
  4. Faaliyetler için alınan kaporalar hiçbir şekilde iade edilmeyecektir.
  5. Faaliyetlerin yakın tarihlerinde iptalleri alışkanlık haline getiren katılımcılarımızın faaliyetlere zarar vermesi nedeniyle, bu kişilerin sonraki faaliyetlere katilim durumları hakkında Yönetimimiz karar verecektir.
  6. Derneğimizin facebook sayfasında duyurulan faaliyetlere katılıyorum seçilmesi faaliyetlere katılıyor anlamına gelmemektedir. Kesin katilim için iletisim@anadoludagcilik.org.tr adresinden Sabiye İmamoğlu’na mail gönderilmesi gerekmektedir.