KURTYERİ-AKÇAKOCA ANIT MEZARI-SARISU KERPE SAHİLİ

Merhaba arkadaşlar,
Çok uzun zamandır gitmediğimiz bir parkura gidiyoruz. Açık alanlardan, ormanlardan oluşan bu parkuru yürümek için haydi bize katılın. Parkur sonunda Pembe Kayaları da görme imkânımız olacaktır.
Bu arada adını anıta veren Akçakoca beyden bahsedelim biraz.
Akça Koca. Osmanlı Devleti’nin kurucularından, Osman Gazi’nin silah arkadaşlarından olup, Orhan Gazi’ye de lalalık yapmıştır. Takriben 1320 senesinde İzmit ve çevresinin fethi ile görevlendirilmiştir. Akça Koca Sakarya çevresine ve İzmit taraflarına yaptığı akınlarla buralarda bazı kaleleri elde etmiş Ayan gölü (Sapanca gölü) tarafındaki palankayı alarak kendisine karargâh yapmış ve daha sonra Ermeni Pazarı (Pazaryeri) ve Kandıra’yı zapt etmiş ve aşiret beylerinden Konur Alp ile birlikte Aydos ve Samandıra’ yı almışlardır. Samandıra Kalesi Akça Koca’ya mülk olarak verilmiştir. İzmit ile Üsküdar arasındaki bütün Türk başarıları Akça Koca ile Abdurrahman Gazi’nın faaliyetleri sayesinde temin edilmiştir.
Akça Koca’nın vefatı 1326 (726 H.)’dan sonra olup (94 yaşında )kabri Kandıra’da Babadağ dadır üstündedir. Bunun adına nisbetle İzmit vilayetine Kocaeli denilmiştir. Ayrıca Düzce’nin Akçakoca ilçesi O’nun adını taşımaktadır.
Akça Koca’nın oğlu Hacı İlyas ve torunu Gebze kadısı Fazlullah, Osmanlı Devletinde önemli hizmetlerde bulunmuşlardır.
Hem yürür hem de geçmişimizi anar yad etmiş oluruz.

Aracımız 6:30 İncirliden kalkarak, Mecidiyeköy, Yıldız, Kadıköy evlendirme, Göztepe, Kozyatağı, Bostancı, Pendik, Kartal, Gebze üzerindeki duraklardan misafirleri toparlayacak İzmit-Kandıra yolu üzerindeki Beylim Kahvaltı evinde mükellef bir köy kahvaltısı ardından parkur başına ulaşacağız. Parkurun sonunda Kerpe’ de akşam yemeğimizi yiyip dönüşe geçeceğiz.

Detaylar

Kocaeli Kurtyeri-Akçakoca Anıtı-Kerpe Sarısu Sahili
Köy Kahvaltısı – Doğa Yürüyüşü – Balık Keyfi

Rota hakkında bilgilendirme:

Başlangıç ve Bitiş Noktamız: Kurtyeri Köyü – Kerpe, Sarısu Sahili
Zorluk Derecesi : Orta (Orman içi, açık arazi, toprak yol, iniş ve çıkışlıdır)
Yürüyüş Mesafesi : 15 km
Yürüyüş Süresi : 5 – 6 saat
Yürüyüş Başlama Saati : 11:00
Yürüyüş Bitiş Saati : 17:00

Bölgeye ait hava durumu bilgilendirmesi, Hava Durumu:
https://www.accuweather.com/tr/tr/kefken/1295369/daily-weather-forecast/1295369?day=9

 

Yeme İçme:

Kahvaltı için Beylim Kahvaltı Evinde duracağız. Dileyen katılıcımlar yanına aldığı sabah öğününü yiyebilir veya durduğumuz yerde mükellef bir Köy kahvaltısını yapabilir. Su ve diğer alışverişlerimizi de bu sırada yapacağız. Öğle yemeği için yanınızda sandviç vb. atıştırmalıklar ve termosunuzda sıcak su getirmeyi unutmayınız. Aksam yemeği için dönüşte yol üstünde bir şeyler atıştıracağız.

Faaliyete uygun kılık kıyafet, malzeme bilgilendirmesi:

Kullandığınız özel bir ilaç varsa yanınızda getiriniz. Rehberinize, bu konuda bilgi veriniz. Bileğinizi saran su geçirmeyen, sert tabanlı bot. Yedek kıyafet, termal içlik, polar ceket, küçük sırt çantası (su, yiyecek vb. gibi malzemelerinizi koyabilmeniz için), kafa feneri, gözlük, yağmurluk, bere, eldiven, güneş kremi veya nemlendirici krem, tozluk, baton.
Not: Yürüyüş günü, havanın kapalı ve yağış olma ihtimali yüksek. Mutlaka yağmurluklarınızı, pançolarınızı yanınızda bulundurunuz!

Faaliyet Koordinatörü : Adem Yılmaz


Araç Hareket Saatleri ve Duraklar:

Araç Hareket Saatleri
İncirli : 06:30
Mecidiyeköy : 06:45
Yıldız Teknik : 06:50
Kadıköy Evlendirme Dairesi : 07:05
Göztepe : 07:10
Bostancı : 07:15
Kartal : 07:35
Pendik : 07:45
Gebze : 08:00

Faaliyete Kayıt Başvuru İşlemleri:

Başvurular, iletisim@anadoludagcilik.org.tr adresinden Sabiye İmamoğlu’na yapılacaktır.
Sabiye İmamoğlu’nun cep numarası: 0 542 342 91 13


Kayıt sırasında Misafir Katılımcılarından istenilen bilgiler:

Ad Soyadı :
Biniş Noktası :
Cep Telefon Numarası :
E-posta Adresi :
Kan Grubu :
Acil Durumda Ulaşılacak Kişinin Adı-Soyadı :
Acil Durumda Ulaşılacak Kişinin Telefonu :

Derneğiminiz Üyeleri sadece biniş noktaları bildirecekler.

 

Önemli Not:

  1. Derneğimiz tüm faaliyetleri resmi zemin üzerinden yapılmakta olup TURSAB onaylı acenteler kullanılmaktadır.
  2. Faaliyetler minimum maliyet ve katılımcı sayısına göre planlanmaktadır. Faaliyet tarihine yakın iptal durumunda faaliyete katılım gösteren diğer katılımcıların katılım ücretlerini etkilediği için kesin katılım gösterenlerin başvurmaları çok önemlidir.
  3. Trek faaliyetlerine en geç iptaller, Cuma günü saat: 15:00’ e, Kamplı faaliyetlerde en geç 1 hafta öncesi kabul edilmektedir.
  4. Faaliyetler için alınan kaporalar hiçbir şekilde iade edilmeyecektir.
  5. Faaliyetlerin yakın tarihlerinde iptalleri alışkanlık haline getiren katılımcılarımızın faaliyetlere zarar vermesi nedeniyle, bu kişilerin sonraki faaliyetlere katilim durumları hakkında Yönetimimiz karar verecektir.
  6. Derneğimizin facebook sayfasında duyurulan faaliyetlere katılıyorum seçilmesi faaliyetlere katılıyor anlamına gelmemektedir. Kesin katilim için iletisim@anadoludagcilik.org.tr adresinden Sabiye İmamoğlu’na mail gönderilmesi gerekmektedir.